Omaishoitajat tarvitsevat nyt konkreettista apua

Kunnat eivät voi lakkauttaa lyhytaikaishoidon palveluja ja omaishoitajien vapaapäivien järjestämistä.

Tuula Mikkola
Marja Ruotsalainen

Helsingin Sanomat 9.4.202

Moni omaishoitaja vastaa koronavirusepidemian aikana läheisensä hoidosta ilman kunnan tarjoamia tukipalveluja, kuten päivä- ja työtoimintaa tai lyhytaikaishoitoa. Omaishoitajilla ei ole mahdollisuutta pitää lakisääteisiä vapaapäiviä, eivätkä he saa apua vertaisryhmistä.

Monessa omaishoitoperheessä sekä hoitaja että hoidettava kuuluvat riskiryhmään, mikä vaikeuttaa tilannetta entisestään. Henkilökohtaisen avustajan, vapaaehtoisten ja läheisten tuki puuttuu. Kaupassa käynti ja muu välttämätön asiointi eivät enää onnistu.

Omaishoitajan ympärivuorokautinen taakka on raskas, koska useimpien hoidettavien tilanne vastaa tehostettua kotihoitoa tai palveluasumista. On löydettävä konkreettisia keinoja järjestää tukea ja korvaavia palveluja.

Pääkaupunkiseudun kunnat ja monet järjestöt ovat jo olleet puhelimitse yhteydessä omaishoitoperheisiin. Puhelut ovat ilahduttaneet ja vahvistaneet omaishoitajien turvallisuudentunnetta. Lisäksi tarvitaan kuitenkin apua päivittäiseen hoitotyöhön.

Kunnat eivät voi lakkauttaa lyhytaikaishoidon palveluja ja omaishoitajien vapaapäivien järjestämistä. Jos koronakriisi pitkittyy, avuntarve lisääntyy. Omaishoitajat ovat hoivatyönsä parhaita asiantuntijoita. He tarvitsevat konkreettista apua.

Tuula Mikkola
Marja Ruotsalainen
Pääkaupunkiseudun omaishoitajat ry

Klikkaa sivu sosiaaliseen mediaan. Kiitos että välität!